Movember aneb I muži mají své dny!

Chcete se i vy letos přidat a podpořit akci Movember? Vězte, že existují oficiální pravidla, do kterých vás v pár řádcích zasvětíme mnohem víc. Jdeme na to!

Co je to Movember?

Movember, osvětová kampaň založená v roce 2004, je každoroční listopadová akce, při níž si muži nechávají narůst knír. Snaží se tak zvýšit povědomí o zdravotních problémech mužů, zejména o rakovině prostaty, rakovině varlat a duševních problémech mužů. Movember financuje průkopnické projekty v oblasti zdraví a také podněcuje širokou diskusi o zdraví mužů.

Jak funguje Movember?

Strniště, vousy a kníry jsou osobitým rysem mužů a často mění celkový výraz obličeje. V průběhu Movemberu mužům pod nosem bují knír rozličných tvarů, hustoty a délky se svými danými pravidly a tady jsou:

  • Začněte čistě oholenou tváří.
  • Po celý měsíc Movemberu si musíte knír pěstovat a udržovat.
  • Využijte sílu kníru k navázání konverzace a získání finančních prostředků na podporu zdraví mužů.
  • Každý Mo Bro se musí chovat jako pravý gentleman.

Jak podpořit hustotu vousů?

Stejně jako u vlasů, také u vousů řešíme jejich hustotu. Jedním z hlavních faktorů, které ovlivňují hustotu nebo řídkost vousů, jsou geny. Muži mají chloupky na obličeji naprogramované tak, aby reagovaly na testosteron, a když tento signál dostanou kolem puberty, přejdou z jemných chloupků na hustší. To, jak husté jsou, nicméně závisí na genetice. Mnoho mužů se ptá, zda zastřihování vousů způsobuje jejich růst. Odpověď zní ano! Zastřihování vousů podporuje růst chloupků, které jsou delší a rostou rychleji než obvykle.

Chcete podpořit růst svých vousů? Vsaďte na víceúčelový zastřihovač Ultron 4 v 1. Svými břity spolehlivě upraví nejen vaše vousy, ale dodá šmrnc také vlasům. Ke zdravějšímu růstu vousů může přispět i to, že se budete zdravě stravovat. Pomoci může také dodržování správné hygieny v péči o vousy.

Knír: Co symbolizuje a jak ho zatočit?

Knír je součástí mužství od nepaměti. V době rychlých ekonomických a sociálních změn si muži nechávají narůst vousy nebo kníry, aby zdůraznili přirozené ctnosti a nezadatelná práva mužů. Ke konci devatenáctého století přišly v Evropě a Americe do módy plné vousy. Mezitím většina evropských armád vyžadovala, aby jejich důstojníci a někdy i poddůstojníci nosili kníry. To z nich udělalo symbol mužné elegance, který si rychle osvojili i civilní muži.

Postupem času plnovousy spolu s kníry opouštěly mužské obličeje, ať už kvůli hygienickým zásadám či novým trendům. Hladce oholený muž se stal součástí životního stylu zaměřeného na sport a dobrodružství v kontrastu s hlavou rodiny. Vousatý muž byl naopak mnohem více svým patriarchou, autoritou nebo svobodným činitelem, který dokázal hrát podle vlastních pravidel.

Mezi nejpopulárnější a nejznámější knír pak patří tzv. Handlebar moustache, jehož konce si majitel kroutí vzhůru. Jak na něj? Mezi palcem a ukazováčkem každé ruky rozetřete malou část vosku na knír. Vosk rozetřete směrem od vnitřní strany kníru ke špičkám a v případě potřeby použijte hřeben. Každou špičku srolujte mezi prsty do špičky a stočený knír ohněte do půlkruhů, které se otevírají směrem k obličeji. Vosk se také skvěle hodí ke zkrocení chloupků a k celkové úpravě kníru.

 Jak se starat o knír?

Ne každý může mít knír ve stylu Toma Sellecka, proto při výběru kníru dbejte na rovnováhu mezi tvarem obličeje a zvoleným stylem. Pokud máte hranatý obličej, zvolte těžký a delší knír, a pokud máte oválný obličej, zvolte středně široký styl s mírně trojúhelníkovým tvarem.

Ať už si knír pěstujete kvůli Movemberu, nebo prostě proto, že je momentálně v módě, vězte, že vyžaduje čas a péči, aby vypadal co nejlépe. V počátečních fázích je nejjednodušší zastřihovat knír nůžkami nebo zastřihovačem vousů, ale po třech až čtyřech týdnech přejděte na kvalitní nůžky na vousy, kterými můžete zastřihovat okolí úst. V této době je také vhodné začít používat hřeben na knír a trochu vosku. Ty vám pomohou knír vytvarovat, hřeben rovnoměrně rozdělí vosk na kníru, ale také pomůže vyplnit případné mezery.

A nezapomínejte ani na pokožku! Ta pod knírem může být výjimečně suchá, protože chloupky odvádějí vlhkost. Abyste se vyhnuli “lupům v kníru”, hydratujte pokožku pod knírem každý den správnou kosmetikou a olejíčky konečky prstů. Během domácí péče o své vousy vsaďte i na osvědčené stříhací strojky v péči o vlasy, s nimiž se budete při jakékoliv úpravě vašeho vzhledu cítit jako král.