Základní výbava pro začínající kadeřnice a kadeřníky

Odvětví zkrášlujících procedur je na vzestupu a poptávka po šikovných ručičkách stoupá. Stát se žádanou kadeřnicí či kadeřníkem ovšem kromě nadšení vyžaduje také investici do kvalitního vzdělání a vybavení. Přiblížíme vám, jakou byste měli mít základní výbavu a kolik to bude stát, než se postavíte ke kadeřnickému křeslu.

Studium oboru a startovací výdaje

Každý zákazník předpokládá, že když svěří své vlasy do péče odborníka, dostane se mu profesionální a fundované péče. Proto by kadeřníci měli oplývat odpovídajícím vzděláním, které obohacují kurzy nejnovějších trendů a dostatečnou praxí. Studium kadeřnické školy je prvním krokem, který zájemci o tuto práci musí podstoupit. Je vhodné zvolit osvědčené střední odborné učiliště, v němž absolventi získají nejen teoretické základy, ale zároveň jim bude umožněno uplatnit teorii v praxi. K práci kadeřníka je potřeba také specifické vybavení se startovacími výdaji v řádech několika tisíc korun.

Chcete se stát kadeřnicí nebo kadeřníkem?

Kromě kadeřnických potřeb a kvalitní vlasové kosmetiky budete v první řadě potřebovat adekvátní vzdělání. Doba k získání výučního listu v oboru kadeřník na středních odborných školách je 3 roky. Absolventi získají znalosti a dovednosti potřebné pro poskytování profesionálních kadeřnických služeb, a zároveň povědomí o způsobu založení vlastního kadeřnického salonu. Pokud se chcete rekvalifikovat a změnit tak obor svého zaměstnání, nezoufejte! V případě základního vzdělání trvá rekvalifikační kurz přibližně půl roku (600 vyučovacích hodin). Pokud již máte výuční list či maturitu, kurz čítá 300 vyučovacích hodin. Za kurz dle délky zaplatíte mezi 15 – 30 tisíci korunami.

Vybavení pro kadeřnické školy i rekvalifikační kurzy

Našli jste si školu nebo kurz, který vás zaujal a teď řešíte, jaké pomůcky budete potřebovat? Před samotnou koupí základního vybavení si nezapomeňte naštudovat, jaké požadavky na kadeřnické vybavení má vámi vybraná vzdělávací instituce.

My doporučujeme pořídit si kadeřnický učňovský set, který představuje startovací vybavení do školy pro začínající kadeřnice a kadeřníky. Sehnat ho můžete ve specializovaných kamenných obchodech pro kadeřníky či na internetu.  Obsahuje základní kadeřnické potřeby pro každodenní práci kadeřníka. V setu naleznete například pinetky, spony, skřipce, pláštěnku, kadeřnické nůžky, kartáče na vlasy, sadu hřebenů a mnoho dalšího. Cenová relace takto vybaveného kufříku se pohybuje mezi 2 – 6 tisíci korunami, záleží opět na kvalitě.

Stejně jako základní set kadeřnických potřeb lze zakoupit i sady kosmetiky pro začínající kadeřníky. Obsahují vzorník barev, misku, štětec na nanášení barvy, kadeřnickou zástěru, několik barev na vlasy, melír a oxid. Takové sady lze pořídit v rozmezí od 2 – 4 tisíc korun.

Jak vybavit vlastní kadeřnický salon?

Důležitým rozhodnutím je, zda chcete mít svůj vlastní kadeřnický salon nebo pracovat jako freelancer a případně si pronajímat křeslo v zavedeném kadeřnictví. Počáteční výdaje k vybavení kadeřnického salonu se mohou vyšplhat nad půl milionu korun, pokud zvolíte kvalitní techniku, materiál a moderní design interiéru. Vítaným prvkem v salonu krásy je recepce s odpočinkovou zónou, kde zákazník čeká na svou kadeřnici a může si zde třeba vypít i šálek kávy. Recepce tvoří vstupní bránu do salonu, proto by měla působit profesionálně, přátelský personál je samozřejmostí. Nezbytné je kadeřnické křeslo, zrcadla s policí a podnožníkem, mycí box, pojízdný stolek s nástroji jako jsou fény, kulmy, žehličky a nůžky. Vyplatí se také vybrat si značku vlasové kosmetiky, od níž si pořídíte barvy, šampony, balzámy a další kvalitní materiál. Prvotní investice začínajícího kadeřníka, který nakoupí vybavení od osvědčeného výrobce se může pohybovat mezi 60 – 250 tisíci korunami.

Obor kadeřnice či kadeřník automaticky nevyžaduje vlastní kadeřnický salon, může to být však vysněná meta absolventa oboru. A na kadeřnických potřebách, s nimiž budete v každodenním kontaktu, byste rozhodně neměli šetřit.

Pomůžeme vám se vybavit, váš Puls.